اکو رسانه

ورود و خروج پول حقیقی چطور بر روند نماد‌ها اثر می‌گذارد؟

سرمایه‌گذاران برای کسب بازدهی حداکثری، به پایش روند‌های بازار و اطلاعات دسته اول پرداخته و تحلیل‌های مختلفی را به کار می‌گیرند. یکی از عوامل موثر بر استراتژی‌های معاملاتی و تصمیم‌گیری‌ها در بازار سرمایه، وضعیت ورود و خروج پول حقیقی است. ممکن است ورود و خروج پول‌های حقیقی مساله‌ای ساده به نظر برسد؛ اما پتانسیل اثرگذاری بر روند نماد را دارد.

سرمایه‌گذاران برای کسب بازدهی حداکثری، به پایش روند‌های بازار و اطلاعات دسته اول پرداخته و تحلیل‌های مختلفی را به کار می‌گیرند که بر این اساس، یکی از عوامل موثر بر استراتژی‌های معاملاتی و تصمیم‌گیری‌ها در بازار سرمایه، وضعیت ورود و خروج پول حقیقی است.

ممکن است ورود و خروج پول‌های حقیقی مساله‌ای ساده به نظر برسد؛ اما پتانسیل اثرگذاری بر روند نماد را دارد. برای بررسی نقش ورود و خروج پول حقیقی بهتر است ابتدا اشاره کوتاهی به تفاوت سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی داشته باشیم. در واقع، سرمایه‌گذاران حقیقی، اشخاص حقیقی هستند که انفرادی معامله می‌کنند و به سازمان خاصی وابسته نیستند؛ در مقابل سرمایه‌گذاران حقوقی، اشخاص حقوقی مثل شرکت‌ها و سازمان‌ها هستند که بر اساس تصمیمات و اهداف آن شرکت یا سازمان معاملات خود را انجام می‌دهند.

معامله‌گران حرفه‌ای معمولا به موقعیت‌های خرید سرمایه‌گذاران حقیقی و فروش سرمایه‌گذاران حقوقی اهمیت بالایی می‌دهند؛ زیرا معمولا پرتفوی سرمایه‌گذاران حقوقی نسبت به سرمایه‌گذاران حقیقی بزرگ‌تر است و اگر تصمیم به فروش یک سهم بگیرند می‌توانند، عاملی در برابر رشد قیمت آن باشد. از سوی دیگر سرمایه‌گذاران حقیقی در باور عموم، دانش بیشتر و قوه تحلیل قوی‌تری دارند. تا جایی که اگر در فهرست دارندگان یک سهام تعداد حقیقی‌ها بیشتر باشد، آن سهام را باارزش‌تر تلقی می‌کنند.

برای به دست آوردن خالص ارزش خرید سرمایه‌گذاران حقیقی می‌بایست مجموع ارزش فروش حقیقی‌ها را از مجموع ارزش خرید آن‌ها کم کنیم. اگر عدد به‌دست آمده از این معادله یک عدد مثبت باشد، خالص خرید و اگر عددی منفی باشد، خالص فروش به دست خواهد آمد.

در واقع موقعیتی که معامله‌گران با عنوان ورود پول حقیقی می‌شناسند، خالص خرید مثبت اشخاص حقیقی است و به همین منوال خالص خرید منفی همان خروج پول حقیقی است. ورود و خروج پول، هم برای سرمایه‌گذاران حقیقی و هم برای سرمایه‌گذاران حقوقی قابل محاسبه است.

عوامل موثر ورود و خروج پول حقیقی

ورود و خروج پول حقیقی در بازار سرمایه وابسته به عوامل بسیاری است که اولین و مهم‌ترین آن‌ها حضور سرمایه‌گذاران حقیقی در بازار و معامله کردن آن‌ها است. در شرایطی که سرمایه‌گذاران منفعل شوند و قصد فعالیت خود را از دست دهند، دیگر نمی‌توان شاهد موقعیت‌هایی بود که پول حقیقی به بازار سرمایه وارد یا خارج شود. حجم معاملاتی که افراد در بازار سرمایه انجام می‌دهند نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار بر این مسئله است. مواردی مثل نوسانات نرخ ارز، مسائل سیاسی، تغییرات بازار‌های جهانی نیز بر ورود خروج پول حقیقی تاثیر می‌گذارند.

زمان ورود یا خروج پول معامله‌گران حقیقی با بررسی ارزش روزانه معاملات قابل تشخیص است. به راحتی و با استفاده از فرمول زیر می‌توانید ارزش واقعی معاملات انجام‌شده را محاسبه کنید:

حجم معاملات روزانه × قیمت = ارزش واقعی معاملات

به همین طریق می‌توان ارزش معاملات حقیقی و حقوقی را در سمت خرید یا فروش محاسبه کرد، مثلا:

حجم خرید حقیقی × قیمت = ارزش خرید حقیقی

حال اگر در یک نماد فرضی، ارزش خرید سهامداران حقیقی از ارزش فروش آن‌ها بیشتر باشد و درواقع حقیقی‌ها به طور خالص خرید بیشتری انجام داده باشند اصطلاحا ورود پول حقیقی به آن نماد اتفاق افتاده است و اگر ارزش فروش بیشتر باشد، خروج پول حقیقی اتفاق افتاده است. علاوه بر این فرمول می‌توانید با به‌کارگیری فیلتر‌های مختلف در سامانه معاملاتی خود از موقعیت‌های ورود و خروج پول حقیقی باخبر شوید.

در آخر باید گفت این عامل یکی از نشانه‌هایی است که سرمایه‌گذاران می‌توانند از آن در استراتژی‌های معاملاتی خود استفاده کنند؛ اما نکته مهم این است که سیگنال‌های صادر شده توسط بررسی میزان ورود و خروج پول حقیقی به یک نماد به تنهایی مبنای مناسبی برای اتخاد تصمیمات سرمایه‌گذاری نیست و باید در کنار شیوه‌های دیگر و در قالب یک استراتژی معاملاتی مورد استفاده قرار گیرد./اقتصاد آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021