اکو رسانه

تولید تجهیزات ایمنی حفاظتی هسته‌ای توسط فناوران کشور

مدیرعامل یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با بیان این که تیم تخصصی، لازمه ارائه خدمات تخصصی است، گفت: تیم ما متشکل از متخصصانی در زمینه‌های فیزیک، فیزیک هسته‌ای، الکترونیک، مهندسی پزشکی و پزشکی هسته‌ای است که در راستای رسالت خود با تولید تجهیزات ایمنی حفاظتی هسته‌ای که موجب کاهش خطر پرتوگیری افراد جامعه در صنایع مختلف از جمله پزشکی، کشاورزی، نظامی و … می‌شود، فعالیت داریم و در جهت تولید داخلی قدم برمی‌داریم.

میثم رمضانی انارستانی؛ مدیرعامل یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با اشاره به تاریخچه این شرکت، گفت: شرکت ما از سال ۱۳۹۶ در مرکز رشد دانشگاه شهید بهشتی با حضور جمعی از اعضای هیات علمی و دانش‌آموختگان مقاطع دکتری و کارشناسی‌ارشد دانشگاه‌های شهید بهشتی، صنعتی شریف و تهران، با هدف طراحی و ساخت تجهیزات ایمنی حفاظت هسته‌‎ای، فعالیت خود را آغاز کرد و در اردیبهشت ۱۳۹۹ این شرکت با ارائه ۴ محصول توانست تاییدیه دانش‌بنیان به شرح ۳ محصول نوپای نوع ۱ و یک محصول نوپای نوع ۲ را اخذ کند.

وی افزود: در این مدت، دستگاه‌های متنوعی در شرکت ساخته شد که دارای نوآوری و ثبت اختراع بودند که از جمله این دستگاه‌ها می‌توان به دزیمترهای فردی و محیطی، ماژول‌ها و شمارنده‌های هسته‌ای اشاره کرد. همچنین یکی از این دستگاه‌ها با عنوان دزیمتر پایش تیروئید، به عنوان ۲۰ طرح برتر کشور در اتاق ایران ایتالیا معرفی شد.

رمضانی انارستانی ادامه داد: شرکت ما ۳ محصول ثبت اختراع‌شده دارد که برای اولین بار در کشور طراحی شده‌اند و یکی از این دستگاه‌ها سطح‌سنجی علمی شده‌اند و دارای ثبت اختراع سطح ۳ هستند که پس از حمایت مادی و معنوی توسط مراجع بالادستی، این دستگاه‌ها می‌توانند کمک بزرگی به مراکز و اشخاص کار با پرتوها کنند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان اظهار کرد: این شرکت متشکل از متخصصانی در زمینه‌های فیزیک، فیزیک هسته‌ای، الکترونیک، مهندسی پزشکی و پزشکی هسته‌ای است که در راستای رسالت خود با تولید تجهیزات ایمنی حفاظتی هسته‌ای که موجب کاهش خطر پرتوگیری افراد جامعه در صنایع مختلف از جمله پزشکی، کشاورزی، نظامی و … می‌شود، فعالیت دارد و در جهت تولید داخلی قدم برمی‌دارد.

رمضانی انارستانی یادآور شد: این شرکت با افزایش حوزه کاری و تیم تحقیق و توسعه خود، از سال ۱۴۰۰ در زمینه پایش و تخمین عمر سازه‌های ثابت و دوار ورود کرده و هم‌اکنون عضو وندور لیست شرکت گاز با عنوان «قابلیت سرویس‌دهی تجهیزات (Fitness for service – FFS)» نیز قرار گرفته است.

وی تصریح کرد: به دلیل قدیمی شدن تجهیزات مورد استفاده در نفت، گاز، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و همچنین هزینه بسیار بالای تعویض این تجهیزات، خدمت FFS می‌تواند از خرابی بیش از حد تجهیزات، تعمیر تجهیزات در زمان نامناسب و یا خوابیدن خط تولید، جلوگیری کند و راهکاری مناسب برای بهره‌برداری از تجهیزات را با استفاده از روش‌های تحلیلی و ریاضی و همچنین استانداردها با راندمانی بالا، ارائه دهد.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به نقش مهم تخصص در توسعه کیفی محصولات، خاطرنشان کرد: از نفرات این تیم می‌توان به استادان مورد تایید وزارت نفت اشاره کرد که تنظیم‌کننده استاندارد بین‌المللی هستند. علاوه بر آن، این شرکت به واسطه نوع فعالیت و حضور متخصصان، عضو کمیته ارزیابی FFS شرکت گاز نیز شده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر، تعداد ۹ نفر نیرو به صورت مستقیم و ۱۵ نفر به صورت غیرمستقیم با شرکت همکاری دارند و در حال ساخت چند طرح به صورت همزمان هستند که البته بعضی از این طرح‌ها از طریق سفارش مشتری و بعضی‌ هم به صورت ایده‌محوری پیش می‌روند. همچنین پروژه‌هایی در حوزه پالایشگاهی و پتروشیمی در راستای خدمات FFS در حال انجام است./ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021