اکو رسانه

تورم آذر مسکن در پایتخت منفی شد

به گزارش اکو رسانه : طبق جدیدترین داده‌های مرکز آمار تورم نقطه به نقطه و تورم سالانه خانه‌های پایتخت در آذر 1402 نسبت به آبان ماه کاهش یافته است. بعلاوه، تورم ماهانه این واحدها نیز منفی شده است. یعنی قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در تهران در آذر 1402 ارزان‌تر از آبان ماه بوده است.میانگین وزنی و حسابی قیمت مسکن نیز در این استان به ترتیب حدود 400 هزار تومان و یک میلیون و 600 هزار تومان کاهش یافته است. همچنین، تعداد معاملات مسکن پایتخت‌نشینان در آخرین ماه از پاییز امسال نسبت به آبان ماه شاهد افزایش بوده است.

تب‌سنج‌های مرکز آمار برای قیمت مسکن در تهران

مرکز آمار در آخرین گزارش خود از دو شاخص برای بررسی وضعیت بازار مسکن در تهران استفاده کرده است. یکی از این شاخص‌ها، متوسط قیمت است که به دو صورت «وزنی» و «حسابی» محاسبه شده است. متوسط قیمت همان میانگین قیمت خانه‌های معامله شده در پایتخت طی آذر ۱۴۰۲ است. این شاخص بیش‌تر برای آگاهی از «سطح قیمت‌ها»‌ مناسب است و چون کیفیت واحدهای مسکونی را در خود جای نداده توصیه نمی‌شود که از آن برای تحلیل «تغییرات قیمت» استفاده شود.

ابزار دیگری که مرکز آمار از آن استفاده می‌کند، شاخص قیمت مسکن است که در ذات خود کیفیت واحدهای مسکونی را نیز جای داده است. بهتر است برای آگاهی از «درصد تغییرات قیمت» از تغییرات شاخص قیمت یا همان نرخ تورم استفاده شود.

ارزان‌‌شدن خانه‌های تهران در آذر ۱۴۰۲

طبق گزارش مرکز آمار، در آذر سال جاری متوسط وزنی قیمت هر متر مربع خانه در تهران ۸۰ میلیون و ۲۹۸ هزار تومان برآورد شده است. این رقم در آبان ماه ۸۰ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان بوده است. همچنین، میانگین حسابی هر متر مربع خانه نیز در این شهر به ۷۵ میلیون و ۹۲۳ هزار تومان رسیده است که حدودا یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان نسبت به آبان ماه کاهش یافته است.

این ارقام نشان‌دهنده متوسط قیمت مسکن در تهران طی آذر سال جاری بوده و بهتر است برای دستیابی درک بهتر از تغییرات این بازار به شاخص‌های تورمی آن نیز نگاه کرد. شواهد آماری حاکی از آن است که تورم ماهانه از ۱.۵ درصد در آبان به منفی ۲.۹ درصد در آذر ماه رسیده است. تورم منفی، به معنای ارزان‌شدن قیمت مسکن است. به عبارت دیگر، شهروندان تهرانی در آخرین ماه پاییز سال جاری برای خرید یک متر مربع خانه در تهران به طور متوسط ۲.۹ درصد کمتر از آبان هزینه کرده‌اند.

کاهش تورم نقطه‌ای مسکن در پایتخت؛ تورم سالانه همچنان بالای ۸۵ درصد

داده‌های منتشرشده در آخرین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که تورم نقطه به نقطه مسکن در تهران طی آذر سال جاری ۵۷.۵ درصد برآورد شده است. این رقم در آبان ۶۸.۷ درصد بوده است. تورم سالانه نیز از ۸۶.۳ درصد در آبان به ۸۵.۷ درصد در آذر ماه کاهش یافته است. البته باید توجه داشت که اگر چه تورم نقطه‌ای و سالانه مسکن در پایتخت کاهش یافته اما همچنان بالاتر از ۵۷ درصد و ۸۵ درصد در نوسان است.

بنابراین، به طور کلی می‌توان گفت که پرونده پاییز ۱۴۰۲ در حالی بسته شده که قیمت خانه در مسکن نسبت به اوایل و نیمه پاییز کاهش یافته است. این کاهش قیمت در حالی رخ داده که تعداد معاملات مسکن با افزایش روبرو بوده است. به بیان دیگر، تعداد معاملات مسکن در آبان ماه ۳ هزار و ۹۹۸ مورد بوده که در آذر امسال به ۴ هزار و ۷۲ مورد افزایش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021