اکو رسانه

روزهای سخت منتقدان بهشت

اتفاق تازه نیست؛ پاسخ‌های تند مدیران شهری به انتقادهای اعضای شورای شهر از اتهام به بی‌اطلاعی تا سیاسی‌کاری و سیاه‌نمایی و یادآوری عملکرد اعضای شورای شهر کنونی در زمان مسئولیتشان در شهرداری؛ اما بیشتر این انتقادها در صحن شورا و از سوی اعضای طرفدار شهردار تهران پاسخ داده می‌شد. زمانی تذکر می‌دهند که منتقدان بیش از سه دقیقه قانونی حرف زده‌اند و زمانی هم تأکید می‌کنند در بازی شطرنج یک معادله وجود دارد که همه از بین می‌روند و این شاه است که می‌ماند و وقتی شهردار را بی‌اعتبار و بی‌خاصیت و بی‌حیثیت کنیم، کمک به جبهه انقلاب نیست.

اما پاسخ یکی از مدیران میانی شهرداری به عضو شورای شهر تهران این بار با واکنش بسیاری از اعضای شورای شهر مواجه شد. ریشه این اعتراض‌ها به توییت سوده نجفی، عضو شورای شهر تهران برمی‌گردد. او در واکنش به انتشار عکس شهردار تهران در نماز عید فطر و تمسخر برخی از کاربران فضای مجازی نوشته بود: کسانی که عکس شهردار تهران در نماز عید فطر را تمسخر می‌کنند، قطعا بویی از ایمان نبرده‌اند و آخرت خود را خراب می‌کنند. ناکارآمد و ضعیف است و سرجایش قرارنگرفته هر نقدی به او دارید اما ورود به روابطش با خدا و تمسخر، گناهی نابخشودنی است.

محمدعلی الفت‌پور رئیس مرکز نوسازی و تحول اداری شهرداری تهران هم در واکنش به سخنان دوپهلوی این عضو شورای شهر تهران نوشته بود: وقتی ناکارآمدترین و ضعیف‌ترین‌ها که ربطی به هیچ‌گونه مدیریتی ندارند، اظهارنظر می‌کنند.

روز گذشته مهدی اقراریان رئیس کمیته نظارت شورای شهر هم از تشدید فشار به منتقدان زاکانی سخن گفت. او گلایه کرد در‌حال‌حاضر آنچه از طرف شهرداری مشاهده می‌کنیم، ایجاد یک فشار جدی به منتقدان عملکرد آقای زاکانی است. حوزه خصوصی و موضوعات فردی و شخصی آقای زاکانی به خودش مربوط است و در این حیث ورودی نداریم؛ اما ایشان شهردار منتخب این شورا هستند و باید پاسخ‌گوی موضوعات مطرح‌شده این شورا باشند.

از ریاست شورا درخواست می‌کنم تذکرات شورا به‌ویژه منتقدان شهرداری مورد توجه قرار گیرد تا پاسخ مناسب داده شود. در‌حال‌حاضر شورا به دو بخش منتقدان و موافقان آقای زاکانی تقسیم می‌شود؛ چراکه بارها و بارها ۹ نفر از اعضای شورا تذکراتی را مطرح کردند؛ اما چه اتفاقی افتاده است؟ شهروندان تهرانی قطعا قضاوت می‌کنند.

در میانه صحبت‌های اقراریان، چمران ریاست شورا در واکنش به تقسیم‌بندی شورا مبنی بر موافقان و مخالفان شهردار تهران گفت: من فکر نمی‌کنم این‌گونه باشد، لذا لطفا روی این موضوع تأکید نکنید و بگذارید همبستگی و اتحاد بین اعضا باقی بماند.

ناصر امانی،‌ عضو شورای شهر تهران هم در واکنش به توهین برخی مدیران شهرداری به اعضای شورای شهر تهران در فضای مجازی گفت:‌ در ماه گذشته سه مرتبه مدیران شهری در پی تذکر قانونی اعضای شورا،‌ توییت زدند و توهین کردند؛ در واکنش به تذکر من،‌ آقای اقراریان و خانم نجفی. برای من که اصلا اهمیتی ندارد اما این‌بار به خاطر نوع اهانتی که به خانم نجفی شد و جایگاه ایشان به‌عنوان فرزندان شهید،‌ همانند خانم سلیمانی،‌ اصلا نباید عبور کنیم.

سیداحمد علوی، عضو شورای شهر تهران هم با بیان اینکه حضور آقای چمران در شورا مایه وحدت شورا در دوره‌های مختلف بوده، گفت: حفظ حرمت و حریم بر همه ما واجب است. اعضای شورا حق و حقوقی داشته و اجازه دارند مباحث خود را مطرح کنند اما باید حریم را حفظ کنند؛ چراکه در غیر این صورت عاقبت خوشی نخواهد داشت.

مهدی چمران رئیس شورا در سخنانی به واکنش وزارت کشور به انتقادهای او به کارشکنی در قراردادهای واگن چینی و پاسخ یک مدیر شهری به سخنان عضو شورا اشاره کرد و گفت: همه تلاش ما باید این باشد که بتوانیم وحدت خود را نه‌تنها در شورا و شهرداری بلکه در تمام کشور به اجرا بگذاریم. دشمن تا دندان مسلح تمام توان خود را برای آسیب به ما به کار می‌گیرد. همه باید در مسیر وحدت و محبت بوده و آن را جایگزین تنفر کنیم. یعنی به جای تنفرزایی، تنفرزدایی کنیم؛ با تنفر به جایی نمی‌رسیم؛ آن کسی که اعضای شورا را به تمسخر می‌گیرد، باید بداند که از قِبل شورا به جایی رسیده و نمی‌تواند شورا را به تمسخر بگیرد. به همه توصیه می‌شود که جانب ادب و احترام را رعایت کنند، ما مخالف انتقاد نیستیم و باید مانند آینه، عیوب یکدیگر را نشان دهیم اما چنگ و دندان نشان‌دادن و تمسخرکردن هنر نیست. وگرنه همه در فضای مجازی هنرمند هستند. هنوز نتوانسته‌ایم درخصوص واگن‌ها اقدامات را به نتیجه برسانیم، کسی که انتقاد می‌کند اگر خیلی توانمند است به میدان بیاید و کار را انجام دهد.

چمران با بیان اینکه تمسخرکردن کاری غیر‌اخلاقی و خلاف شرع است؛ گفت: همه ما در یک قایق نشسته‌ایم و اگر آسیبی به آن وارد شود همه آسیب می‌بینیم، نه‌تنها در شورا و شهرداری بلکه شرایط کشور به‌گونه‌ای است که وحدت و پشت‌هم‌بودن و مددکار هم بودن ضروری است، هر اندازه که تحصیلات عالیه داشته باشیم اما تا درس اول را نیاموخته باشیم؛ بی‌سوادیم. درس اول این است که بدانیم رعایت ادب و احترام واجب و ضروری است و باید تلاش کنیم که از خط قرمز ادب و احترام عبور نکنیم.

وی در ادامه گفت: بارها گفته‌ایم که جاروکش شهر باشیم و به خدمت‌رسانی به مردم افتخار کنیم. اسرائیلی که در تاریخ خود چنین حمله‌ای را ندیده بود، حالا با حمله کشوری مواجه شده است که به تنهایی و بدون هیچ پشتوانه و حمایتی در مقابل آنها ایستاد و موفق شد؛ چراکه آنها بندگان خدا هستند و امیدشان به خداوند است و اگر تیری پرتاب می‌شود، تیر خداوند است و خداوند این توفیق را به ما داده است، بنابراین خداوند را شاکر باشیم نه در زبان بلکه در عمل و از جایگاه خود سوء‌استفاده نکنیم. از مسئول ذی‌ربط هم درخواست می‌شود که به این موضوع رسیدگی شده و خاطی را بازخواست کند.

چمران درخصوص حواشی پیش‌آمده درباره تحویل واگن‌های مترو نیز توضیح داد: ما تنها بر این موضوع تأکید داریم که باید به درد مردم برسیم، یعنی خدمت‌رسانی به مردم را نباید به تأخیر بیندازیم. برخی اقدامات باید به‌صورت عادی درخصوص آنها تصمیم‌گیری شود؛ اگر مسئله‌ای وجود دارد و مشکل نداشتن متخصص است، می‌توانند برای حل مسئله درخواست کمک کنند. اهمیت این موضوع به اندازه‌ای است که تأخیر حتی یک روز هم، مردم را از امکان استفاده از واگن‌ها محروم می‌کند. اگر علت تأخیر در اجرای این امر از جانب شوراست، اعلام کنند تا آن را رفع کنیم. در این خصوص باید دلسوزانه پیش رفت نه اداری. تلاش ما جلوگیری از اسراف و هزینه‌‌کرد اضافی و مازاد است و اینکه دراین‌باره زمان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و نباید زمان را از دست بدهیم.

پرویز سروری، نایب‌رئیس شورای شهر تهران هم معتقد بود در زمان عملیات تاریخی و بزرگ رزمندگان اسلام، دشمن در تلاش است این موضوع را با موضوعات حاشیه‌ای به چالش بکشد و ما ۲۱ نفر که از نمایندگان انقلابی و دلسوز هستیم، نباید مسائل حاشیه‌ای را به‌گونه‌ای مطرح کنیم که فردا شبکه‌های ایران‌اینترنشنال و بی‌بی‌سی، با این موارد آثار آن اقدام را خنثی کنند.

سروری در ادامه درباره حواشی ایجادشده درخصوص اظهارات یکی از مدیران شهرداری در فضای مجازی نیز توضیح داد: برداشت ما از اظهارات این عضو شورا این بود که وی قصد اهانت نداشته و متن اظهارات به‌خوبی تنظیم نشده بوده است. فرد دیگری که آن را منتشر کرده، اقدام درستی انجام نداده است. بزرگ‌ترین اقدام در مدت اخیر انجام شد و نباید با موضوعات حاشیه‌ای آن را تحت‌الشعاع قرار دهیم.

سخنگوی شورای شهر تهران هم معتقد است که در این مدت باقی‌مانده نباید به اختلاف‌ها پرداخته شود و شرایط را به‌گونه‌ای پیش برد که دشمن‌شاد شویم.

ناصر امانی هم در گفت‌وگویی معتقد است که آب از سرچشمه گل‌آلود است و طبیعی است که زمانی مدیران پایینی این‌گونه واکنش نشان دهند. در جلسه روز گذشته همچنین معاون خدمات شهری گزارشی درخصوص عملکرد شهرداری در ماه رمضان و نوروز داد که اعضای شورای شهر مهدی بابایی، عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری گلایه کرد: آذین‌بندی جهت ورود به سال جدید و ماه مبارک رمضان آن‌طورکه باید و شاید انجام نشد و نسبت به سال‌های گذشته با تأخیر انجام شد که باید به این موضوع توجه جدی شود.

بابایی برگزاری افطاری در ماه مبارک رمضان در بلوار کشاورز را یک اقدام فرهنگی بسیار خوب خواند و بیان کرد: بخش اعظم فضاهای تبلیغاتی شهر تهران صرفا به همین یک اقدام فرهنگی اختصاص یافت؛ یعنی حجم تبلیغات با اقدام انجام‌شده همخوانی نداشت و متأسفانه از ظرفیت فضاهای تبلیغاتی برای سایر اقدامات فرهنگی و ظرفیت گردشگری شهر تهران استفاده نشد که باید این مورد نیز مورد توجه ویژه قرار گیرد.

او در ادامه با طرح این سؤال که چرا این اقدام توسط سازمان زیباسازی انجام شده است؛ متذکر شد: شاید یکی از دلایلی که سازمان زیباسازی در انجام وظایف خود تأخیر داشت این بود که مشغول به انجام اقدامات دیگر بود. وظیفه این سازمان زیباسازی حوزه کالبدی و معماری شهر تهران است و این در حالی است که اجرای کار فرهنگی به این سازمان محول شد. در‌واقع این وظیفه معاونت فرهنگی و اجتماعی بود.

بابایی درخصوص مسائل مربوط به فضای سبز گفت: در حوزه نگهداشت فضای سبز وضعیت آن‌طورکه باید قابل‌قبول نیست، توسعه با سرعت خوبی پیش می‌رود اما اقدامات درخصوص نگهداشت فضای سبز به‌ویژه درخصوص چمن‌کاری در عرصه‌های تفرجی از سرعت لازم برخوردار نیست و این بخش مورد غفلت واقع شده است. لذا درخواست می‌شود به این مسئله نیز رسیدگی شود.

سیدجعفر تشکری‌هاشمی، رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران هم در واکنش به گزارش معاون خدمات شهری شهرداری تهران و با اشاره به رنگ‌زدن جداول خیابان‌ها گفت: در اکثر کشورهای دنیا به‌جز برخی کشورهای عربی همسایه، از رنگ خود بتن برای جداول استفاده می‌شود و این رنگ به‌عنوان رنگی سازگار با محیط زیست شناخته می‌شود اما متأسفانه در کشور ما سالانه صدها میلیارد تومان برای رنگ‌آمیزی جداول کنار خیابان‌ها و معابر هزینه می‌شود.

وی ادامه داد: تقاضای بنده از شهرداری و معاونت خدمات شهری این است که رنگ‌زدن جداول را از دستور خارج کنند و اگر قرار است رنگ‌آمیزی هم صورت گیرد، باید از رنگ‌های ترافیکی که دارای معنا، پیام و استاندارد هستند استفاده شود.

رئیس کمیسیون عمران و حمل‌ونقل شورای شهر تهران با اشاره به رفیوژهای وسط خیابان‌ها بیان کرد: با وجود تذکرهای قبلی متأسفانه شاهد این هستیم که هر روز رفیوژهای جدیدی که بسیار هزینه‌بر هستند وسط خیابان‌ها سبز می‌شوند علاوه بر آن در خیابان کریم‌خان می‌بینیم که در نرده‌های کناری گلدان‌هایی نصب می‌شوند، نه‌تنها زیبایی خاصی به شهر نمی‌دهند بلکه بسیار هم ناایمن هستند و برای آب‌دادن به این گلدان‌ها، حوادث متعددی اتفاق می‌افتد.

تشکری‌هاشمی افزود: تقاضای بنده این است از کارهایی که چندان زیبایی برای شهر ندارند اما هزینه بسیاری به بار می‌آورند، جلوگیری کنیم./روزنامه شرق

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو