اکو رسانه

لیست تیم ملی ایران برای جام جهانی ۲۰۲۶

امیر قلعه‌نویی به عنوان سرمربی تیم ملی ایران، حالا مسئولیت بسیار بزرگی، چون آماده کردن نسل جدید فوتبال ایران را برعهده دارد.

جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ با یکی از سالخورده‌ترین تیم‌های تاریخ فوتبال ایران به پایان رسید و در شرایطی که فاصله‌ای تا فینالیست شدن نداشتیم، شکست مقابل قطر باعث شد تا از مسیر رسیدن به فینال باز بمانیم. حال اکنون در فاصله ۲ سال تا جام جهانی و ۳ سال تا جام ملت‌های آسیا هستیم. فاصله‌ای که جدای از بازی‌های دوستانه، تیم ملی ایران ۴ بازی در مرحله نخست مقدماتی جام جهانی و ۱۰ بازی در مرحله دوم مقدماتی جام جهانی باقی مانده که این به معنای فرصت موجود برای پرورش نسل جدید فوتبال ایران است. کاری که امیر قلعه‌نویی به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال ایران مسئول نسل‌سازی خواهد بود. اکنون با فرض اینکه قانون «ورود ۳۲ ساله‌ها ممنوع» در تیم ملی تصویب شود، نگاهی خواهیم داشت به بازیکنانی که در این مسیر می‌توانند به ما کمک کنند.

دروازه‌بان

علیرضا بیرانوند (۳۱)

شماره یک تیم ملی ایران قطعا با تجربه و توانایی فنی خود، می‌تواند در این مسیر همراه باشد. البته قانون ۳۱ ساله‌ها می‌توان نوشت که مقداری برای دروازه‌بان‌ها فرق دارد. در سراسر فوتبال جهان گلر‌های زیادی بودند که تا ۴۰ سالگی ادامه دادند، اما قطعا جوان‌گرایی را می‌توان از چارچوب تیم ملی آغاز کرد.

امیر عابدزاده (۳۰)

عابدزاده که پس از دیدار مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ مقابل عراق، دچار افت شده این روز‌ها از فرم ایده‌آل خود فاصله زیادی گرفته، ولی باز هم به پیشرفت امیدوار است.

پیام نیازمند (۲۸)

سنگربان نیمکت‌نشین تیم ملی فوتبال ایران که در تیم سپاهان مشغول بازی است، قطعا می‌داند که می‌تواند چهره موثر برای فوتبال کشور باشد.

حسین پورحمیدی (۲۵)

بهترین دروازه‌بان لیگ بیست و سوم از حیث تعداد کلین‌شیت و همچنین کسی که در سال‌های اخیر در جدول کلین‌شیت‌ها همیشه در سه نام نخست حضور داشته، می‌توان به بازگشتش به تیم ملی ایران و حتی پوشیدن شماره یک تیم ملی فوتبال ایران خوش‌بین باشد.

حسین حسینی (۳۱)

دیگر رقیب پورحمیدی و بیرانوند در میان بهترین دروازه‌بان‌های لیگ برتر ایران، کسی است که با استقلال به قهرمانی لیگ برتر رسیده، ولی با این اوصاف حضورش در جام جهانی ۲۰۲۲ باعث شد که مقابل ولز و انگلیس بازی کند.

آرشا شکوری (۱۷)

در تمام ارجاعیات گفته‌های کارشناسان، به نسل جوان فوتبال ایران که در جام جهانی زیر ۱۷ سال مقابل انگلیس و برزیل، یکه‌تازی کردند، اشاره می‌کنند. آرشا اکنون به رهبر نسل جدید فوتبال ایران تبدیل شده، ولی اگر قرار باشد در ۱۷ سالگی به تیم ملی برسد، ریسک بزرگ، ولی شیرینی است که می‌تواند به آینده فوتبال ایران کمک کند.

دفاع میانی

مجید حسینی (۲۷)

مدافع سابق استقلال که در ترکیه مشغول بازی است، در جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ جوان‌ترین بازیکن تیم ملی فوتبال ایران بود و در ۲۰۲۳ نیز با ۲۷ سال از بازیکنان جوان ایران به شمار می‌آمد؛ آن هم در شرایطی که در تیم‌های دیگر ۲۷ ساله‌ها، به عنوان یک چهره با تجربه و بزرگ تیم محسوب می‌شوند.

عارف غلامی (۲۶)

مدافع استقلال با وجود اینکه شرایط بازی در دور رفت لیگ برتر را به دست نیاورد، اما همچنان آمادگی بالای خود را حفظ کرده و بدون شک با بازگشت به میادین می‌تواند تبدیل به گزینه جدی برای بازگشت به تیم ملی ایران شود. عارف غلامی که در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ جزء فهرست تیم ایران بود و به میدان رفت و تجربه قهرمانی در لیگ برتر را هم دارد، احتمالا به زودی شرایط بازگشت به میادین را پیدا می‌کند و می‌تواند مهره مطمئنی در خط دفاعی تیمش شود.

حسین کنعانی (۲۹)

در غیاب شجاع خلیل‌زاده، دیگر مدافع تیم ملی در جام ملت‌های آسیا هنوز شرایط بازی در جام ملت‌های آسیا و جام جهانی را دارد.

امین حزباوی (۲۰)

هنوز غیبت همبازی اکرم عفیف در السد قطر به عنوان مدافع تیم ملی ایران مورد نقد مردم و کارشناس است. حزباوی می‌توانست در بیست سالگی یک چهره تاثیرگذار در جام ملت‌های آسیا باشد، اما از لیست خارج شد تا از همین حالا مردم منتظر دیدن لیست تیم ملی ایران و قطر باشند تا نام او را بار دیگر ببینند.

سامان فلاح (۲۲)

مدافع جوان فوتبال ایران که در دوران اسکوچیچ به تیم ملی ایران دعوت شده بود، می‌توان زوج دفاعی محبوب حزباوی در دفاع تیم ملی ایران باشد.

عارف آقاسی (۲۷)

همبازی شجاع خلیل‌زاده در تیم تراکتور از مدافعان محبوب نکونام است و درخشش او در سال‌های اخیر لیگ برتر موجب می‌شود تا نام او را هم در این لیست ببینیم.

آرمین سهرابیان (۲۸)

مدافع میانی استقلالی‌ها که در گل گهر و سپاهان شاگرد امیر قلعه‌نویی بود به عنوان یک مدافع خوش آتیه می‌تواند در اردو‌های پیشرو تیم ملی فوتبال ایران را همراهی کند.

یعقوب براجعه (۱۷)

مدافع میانی تیم زیر ۱۷ سال فوتبال ایران در دیدار مقابل انگلیس و برزیل ستارگان چلسی، منچسترسیتی و فلامنگو را مهار کرده بود. او نقش پررنگی در صعود تیم حسین عبدی داشت و با توانایی بالای دفاعی خود، شرایط را به طوری پیش برد تا همچنان نامش را به عنوان یک چهره شاخص تیم زیر ۱۷ سال به یاد داشته باشیم.

عرفان درویشعلی (۱۷)

کاپیتان تیم زیر ۱۷ سال که در فولاد خوزستان بازی می‌کند، قابلیت‌های رهبری خود را نشان داده و می‌توان از پتانسیل فنی او استفاده کرد.

دفاع چپ

امید نورافکن (۲۶)

مصدومیت امید در شروع فصل نکته بسیار مهم از این بازیکن برای فوتبال ایران خواهد بود و شاید اگر در لیگ حضور داشت، او را در لیست تیم ملی می‌دیدیم. امید این شرایط را دارد از آینده حرفه‌ای او انتظار بیشتری داشته باشیم که بتواند روز به روز درخشان‌تر ظاهر شود.

حسین گودرزی (۲۲)

یکی از بازیکنان ثابت ترکیب تیم ملی امید در مسابقات امید غرب آسیا، مسابقات مقدماتی قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا و بازی‌های آسیایی هانگژو با مربیگری رضا عنایتی بود و به عنوان یکی از بازیکنان مهم شمس آذر قزوین این شرایط را دارد تا از این تیم راهی تیم ملی شود.

محمد نادری (۲۷)

مدافع کنار تراکتور در دوران ویلموتس به تیم ملی رسید، اما اکنون شرایط برای ملی پوش شدنش نیازمند رشد او در نیم فصل خواهد بود.

ابوالفضل جلالی (۲۵)

جلالی در طی سه فصل اخیر استقلال در لیگ برتر درخشان بود و ابوالفضل این شانس را دارد تا به مانند جام جهانی ۲۰۲۲ دوباره در لیست تیم ملی ایران حاضر شود.

محمد مهدی احمدی (۲۳)

محمد مهدی احمدی بازیکن تیم ملی امید ایران که فصل گذشته از نفت مسجد سلیمان جذب پرسپولیس شد و سپس در ادامه فصل به همین تیم قرض داده شده بود، در این فصل به یک نیمکت‌نشین مطلق در پرسپولیس تبدیل شد، اما در فرصت‌هایی که از یحیی گل‌محمدی در این تیم گرفت، همیشه درخشان ظاهر شد.

میلاد زکی‌پور (۲۸)

مدافع چپ آماده و سرحال سپاهان که در استقلال و گل گهر سیرجان زیر نظر امیر قلعه‌نویی روز‌های درخشانی داشته، طی یک سال و نیم گذشته نمایش قابل توجهی در ترکیب طلایی پوشان ارائه داده و حتی نخستین بازی خود را هم در فروردین ماه امسال انجام داد، ولی به فهرست نهایی جام ملت‌ها نرسید، ولی حالا این شانس را دارد با تغییر نسل در تیم ملی دوباره به سرمربی محبوب خود برسد و زیر نظر قلعه‌نویی شانس دعوت به اردو‌ها را پیدا کند.

دفاع راست

صادق محرمی (۲۷)

مصدومیت صادق باعث شد تا رامین رضاییان پس از بازی امارات تبدیل به بازیکن ثابت تیم ملی در جناح راست شود. محرمی در دینامو شرایط خوبی ندارد و به نظر می‌رسد آخرین فصلش را در تیم دینامو زاگرب پشت سر می‌گذارد.

آریا یوسفی (۲۱)

او که تنها چهره دهه هشتادی فوتبال ایران در جام ملت‌های آسیا بود، می‌توانست در آسیا در ترکیب حضور پیدا کند، اما امیر قلعه‌نویی اعتقادی به استفاده از او نداشت.

صالح حردانی (۲۵)

مدافع آبی پوش فوتبال ایران در لیگ بیست و سوم روندی سینوسی داشته، اما قطعا او هم شرایط ملی پوش شدن را دارد.

هافبک دفاعی

میلاد سرلک (۲۸)

هافبک مرکزی سرخ‌ها به تازگی سرباز شده، در لیست کافای تیم ملی ایران حضور داشت، اما با توجه به کنار گذاشته شدنش از لیست امیر قلعه‌نویی سرباز شد.

محمد قربانی (۲۲)

ژوزه مورایس با فرصت دادن به جوانان آکادمی سپاهان می‌تواند نقش به‌سزایی در تاریخ فوتبال ایران داشته باشد. قربانی به عنوان یک بازیکن جوان در سپاهان عملکرد قابل قبولی داشته و دور نیست که جایگاه ثابتش در این تیم را حفظ کند.

سعید عزت‌اللهی (۲۷)

هافبک میانی فوتبال ایران که در ۲۰۱۹ غایب بود، در جام ۲۰۲۳ عملکرد بسیار درخشانی داشت و حتی او را برخی از کارشناسان بهترین بازیکن فوتبال ایران می‌دانستند. سعید با حفظ این فرم در جام جهانی ۲۰۲۶ به اوج پختگی می‌رسد تا در این تیم درخشان باشد.

هافبک مرکزی

محمد خدابنده لو (۲۴)

او که از همین حالا نامش در حوالی باشگاه پرسپولیس به گوش می‌رسد، عملکردش در طی ۲ فصل اخیر لیگ برتر موجب شده تا توجهات کارشناسان را به خود معطوف کند.

جواد حسین نژاد (۲۰)

او هم به مانند امین حزباوی، با خروجش از لیست تیم ملی برای جام ملت‌های آسیا شرایطی پیدا کرد که تا از همین حالا به دنبال پیشرفت و ارتقا باشد تا از اردوی بعدی تیم ملی ایران، چهره‌ای ثابت برای فوتبال ایران باشد.

محمدحسین اسلامی (۲۲)

هافبک ذوبی‌ها که در هانگژو به عنوان بازیکن تیم جوانان حضور داشت، در آبان ۱۴۰۱ توسط کارلوس کیروش و در اسفند همان سال توسط امیر قلعه‌نویی به تیم ملی فوتبال بزرگسالان ایران برای بازی‌های تدارکاتی دعوت شد، ولی فرصت بازی برای تیم ملی فوتبال بزرگسالان ایران را به‌دست نیاورد. با این حال اسلامی مشتاق است تا بار دیگر با دعوت کادرفنی تیم ملی ایران روبرو شد.

امیرمحمد رزاق‌نیا (۱۷)

امیرمحمد رزاق‌نیا هافبک شماره ۸ تیم زیر ۱۷ سال فوتبال ایران در نیمه اول دیدار مقابل کالدونیا موفق به ثبت دبل شد و در دیگر دیدار‌ها نیز به عنوان یک بازیکن خلاق در تیم ملی ایران، بسیار درخشان بود.

هافبک تهاجمی

امیرحسین حسین‌زاده (۲۳)

حسین‌زاده از آغاز فصل که شاگرد پاکو خمس شد، شرایط را به سود خود تغییر داده تا بتواند در نیم فصل دوم اثرگذاری بیشتری داشته باشد و حتی در لیست قلعه‌نویی برای مقدماتی قرار بگیرد.

محمد عمری (۲۳)

او هم به مانند میلاد سرلک این روز‌ها راهی ملوان شده تا دوران سربازی خود را پشت سر بگذارد.

یاسین سلمانی (۲۱)

مصدومیت سلمانی از میانه‌های لیگ بیست و سوم به پرسپولیس ضربه سنگینی زد و سلمانی که در دوران اسکوچیچ هم در اردوی تیم ملی ایران حضور پیدا کرده بود، حال امید دارد تا پس از دوران نقاهت بار دیگر در جمع بازیکنان تیم ملی ایران به عنوان یک چهره دهه هشتادی حاضر شود.

اسماعیل قلی‌زاده (۱۷)

این نوجوان هفده ساله در مسابقات جام جهانی زیر ۱۷ سال به عنوان بهترین بازیکن تیم معرفی شد و این روز‌ها با نظر مستقیم ژوزه مورایس در تمرین بزرگسالان سپاهان حضور دارد تا بتواند در ادامه فصل به طلایی پوشان کمک کند.

یادگار رستمی (۲۰)

یکی از استعداد‌های کشف شده توسط آکادمی کیا، این روز‌ها در بیست سالگی در لیگ لهستان بازی می‌کند و پس از اینکه با پوگون در کنفرانس اروپا هم حاضر شد، حالا به‌صورت قرضی راهی لودز لهستان شده است.

محمدمهدی لطفی (۲۴)

با اینکه در دو فصل گذشته برای پیکان خوش درخشیده بود، اما امسال کیفیت کاملا متفاوت و بهتری را در آلومینیوم اراک به نمایش گذاشته و فوق‌العاده ظاهر شده که عملکردش زیر نظر مجتبی حسینی موجب شد تا در نیم فصل پیشنهادات جالب توجهی از بالانشینان و مدعیان لیگ برتر دریافت کند، اما با این وجود وسوسه نشد و به کارش در آلومینیوم ادامه داد تا بدون حاشیه به درخشش ادامه بدهد و شانس دعوت شدن به تیم ملی را هم پیدا کند.

وینگر راست

مهدی قایدی (۲۵)

مرد بوشهری فوتبال ایران در جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ یکی از بهترین بازیکنان جام ملت‌های آسیا بود و زمانی که در بازی‌های مرحله حذفی نیمکت‌نشین شد، کارشناسان نسبت به خروج او از ترکیب بسیار متعجب بودند. اکنون فرصتی است تا مهدی قایدی به عنوان یکی از ستاره‌های خوش آتیه فوتبال ایران اثرگذار باشد.

محمد محبی (۲۵)

محبی در روز نیمکت‌نشینی مهدی قایدی مقابل ژاپن، گلی خاطره‌انگیز به ثمر رساند تا در خاطرات جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۳ نقش داشته باشد. محبی که این روز‌ها در روسیه مشغول بازی است، می‌داند که در آینده فوتبال ایران اثرگذار باشد.

رضا شکاری (۲۵)

رضا شکاری در جمع بازیکنان مورایس، پس از مصدومیتش توانست خود را بازیابی کند و حالا در ادامه نیم فصل دوم حضور او در ترکیب طلایی پوشان اتفاقی مهم برای او خواهد بود.

علیرضا کوشکی (۲۳)

علیرضا کوشکی در فولاد خوزستان دچار افت فاحشی شد و حالا در گل گهر با پوشیدن شماره ده نتوانست انتظارات را برآورده کند، اما قطعا کوشکی برای پوشیدن پیراهن تیم ملی ایران انگیزه زیادی دارد.

مهدی هاشم‌نژاد (۲۲)

او در بازی تیم ملی ایران پیش از جام جهانی ۲۰۲۲ قطر مقابل نیکاراگوئه یک بازی ملی انجام داد و حالا در بین بازیکنان تراکتور به عنوان یک عنصر تهاجمی قطعا اثرگذار خواهد بود.

وینگر چپ

علیرضا جهانبخش (۳۰)

کاپیتان تیم ملی ایران با پنالتی‌های خود و ضربه ناراحت کننده‌اش در دقیقه ۹۰+۱۳ که به تیرک عمودی قطر بوسه زد و برگشت، یک سکانس تلخ برای فوتبال ایران بود، اما خودش این انگیزه را دارد تا بتواند این تصویر را از ذهن هواداران فوتبال ایران، در ادامه دوران ملی پوش بودنش پاک کند.

الهیار صیادمنش (۲۲)

الهیار که جام جهانی ۲۰۲۲ را به دلیل مصدومیت از دست داده بود و مشکلاتش با کادرفنی هال سیتی موجب شد تا از ترکیب این تیم فاصله بگیرد، حالا در بازار نقل و انتقالات ژانویه به وسترلو بلژیک پیوسته است.

علی قلی‌زاده (۲۷)

قلی‌زاده در طول شش بازی جام ملت‌های آسیا تنها ۱۱۲ دقیقه بازی کرد و برای پر کردن جای علیرضا جهانبخش بسیار شرایط سختی داشت. قلی‌زاده پس از مصدومیت از ناحیه رباط صلیبی در شروع فصل، در تلاش برای بازگشت پرقدرت به مستطیل سبز بود و حالا تمریناتش را به‌صورت جدی دنبال می‌کند.

ماهان صادقی (۱۷)

ماهان صادقی که در مقدماتی جام جهانی جوانان نیز حضور داشت، در بازی مقابل شهرراز در جام حذفی با نظر مهدی تارتار به میدان رفت تا وارد چرخه تیم بزرگسالان ملوان شود. او از آکادمی ملوان رشد کرده و حالا در تیم جوانان ملوان هم عضویت دارد، اما در پروژه جوان‌گرایی سرمربی ملوانی‌ها به تیم بزرگسالان رسیده است.

مهدی لیموچی (۲۴)

بدون تردید یکی از بهترین‌ها در این فصل بوده که پس از تجربه حضور در فولاد خوزستان و پیکان، حالا بهترین عملکردش را در آلومینیوم اراک ارائه کرده است. مهدی لیموچی پس از اینکه در دور رفت لیگ برتر دو گل حساس به ثمر رساند و دو پاس گل داد، در بازی اخیرشان در جام حذفی نیز روی گل صعودشان موثر بود و او هم ازجمله جوانانی بود که در نیم فصل پیشنهادات قابل توجهی داشت، ولی تصمیم گرفت در جمع شاگردان مجتبی حسینی بماند.

مهاجم

سردار آزمون (۲۹)

سردار در قطر توانست عنوان دومین گلزن تاریخ ایران را تصاحب کند و با ۵۱ گل ملی از کریم باقری گذر کرد. سردار در بازگشت به رم، امیدوار است بتواند برای دروسی شاگرد خوبی باشد و شرایط خوبی را زیر نظر او در این تیم تجربه کند.

رضا اسدی (۲۸)

دومین گلزن برتر لیگ برتر ایران، از فصل گذشته یکی از گلزن‌ترین بازیکنان فوتبال ایران بوده و هواداران انتظار داشتند، دقایق بیشتری در دوحه به میدان برود که این اتفاق صورت نگرفت.

مهدی طارمی (۳۱)

مهدی که از فصل بعد او را با پیراهن آبی و سیاه اینتر میلان تماشا خواهیم کرد، حضورش در فوتبال ایتالیا باعث می‌شود تا انتظارات از او بالاتر رود و حتی طارمی را در کنار سردار آزمون برای رقابت در جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷ عربستان، آماده‌تر از همیشه بخواهیم.

شهریار مغانلو (۲۹)

شهریار تحت عنوان آقای گل فوتبال ایران در سپاهان روز‌های پر فراز و نشیبی داشت، ولی در قطر، نتوانست از سردار آزمون و مهدی طارمی برای حضور در ترکیب تیم ملی سبقت بگیرد.

شهاب زاهدی (۲۸)

شهاب پرسپولیسی‌ها پیش‌تر به عنوان یک لژیونر در لیگ اوکراین پیراهن تیم ملی ایران را به تن کرده، ولی از زمان حضورش در فوتبال ایران عملکردی که بخواهد او را ملی پوش کند نداشته که پرسپولیس و شهاب می‌توانند این مسیر را ادامه دهند.

محمد آزادی (۲۴)

زمانی که در آلومینیوم اراک برای این تیم گلزنی می‌کرد، رسانه‌ها او را به عنوان یک پدیده برای تیم ملی ایران عنوان می‌کردند، اما دعوت نشدنش و انتقال او به نساجی قعرنشین، به نظر آزادی را از اردوی تیم ملی دور کرده است.

کسری طاهری (۱۷)

کسری طاهری متولد ۱۳۸۵، مهاجم با استعداد از دیار یاسوج که در حال حاضر بازیکن تیم فوتبال نوجوانان فولاد مبارکه سپاهان و بازیکن تیم ملی فوتبال نوجوانان ایران است که در جام جهانی زیر هفده سال مقابل برزیل نیز گلی خاطره‌انگیز به یاد گذاشت.

کاوه ظهیرالاسلام (۲۱)

مهاجم سنت ترویدن بلژیک که اصالتی ایرانی-آمریکایی دارد، در این تابستان راهی بلژیک شده و در ۱۳ بازی، ۵ گل برای این تیم ثبت کرده است.

دنیس اکرت (۲۷)

دنیس در سال‌های اخیر به عنوان یک بازیکن آلمانی-اسپانیایی که تابعیت ایرانی دارد، در سلتا و اینگولشتات به میدان رفته و حالا در یونیون سن ژیلوای بلژیک در ۱۶ بازی ۸ بار گلزنی کرده تا چهره اثرگذار صدرنشین بلژیک باشد.

سعید سحرخیزان (۲۰)

حتی ممکن بود در همین جام ملت‌های ۲۰۲۳ هم جزء فهرست نهایی تیم ملی ایران قرار بگیرد و حضورش در اردوی قبلی امیر قلعه‌نویی این احتمال را به وجود آورده بود، اما در نهایت این اتفاق نیفتاد تا ستاره ۲۰ ساله و نوظهور لیگ برتر شانس خود را برای تورنمنت‌های بعدی تیم ملی امتحان کند و بعید نیست خیلی زود به چرخه ملی پوشان اضافه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021