اکو رسانه

رژیم غیرضروری خطر جدال دائمی کنترل وزن را در پی دارد

بر اساس هشدار کارشناسان، رژیم غذایی غیر‌ضروری به افراد آسیب می‌زنند و می‌تواند خطر جدال دائمی کنترل وزن را به دنبال داشته باشد.

بر اساس پژوهشی که نتیجه آن در مجله Qualitative Health Research منتشر شده است، رژیم نوسانی (رژیم یویویا چرخه کاهش وزن وضعیتی است که فرد به دلیل رژیم غذایی در چرخه کاهش وزن و دوباره افزایش وزن قرار می‌گیرد) که کاهش و افزایش وزن مداوم را در پی دارد، اثرات منفی طولانی‌مدت در پی خواهد داشت.

لیزی رومو، دانشیار از دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی و یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: «کاهش و افزایش متناوب وزن و در واقع چرخه کاهش وزن خطرناک است و می‌تواند به سلامت افراد آسیب جدی وارد کند.»

او می‌گوید: «ر‌ژیم غذایی در صورتی که از لحاظ پزشکی ضروری نباشد، برای افراد مضر است. برخی افراد برای رسیدن به معیار‌های پذیرفته‌شده اجتماع سراغ رژیم می‌روند و سال‌ها با شرم، نارضایتی از بدن، استرس، مقایسه اجتماعی و دغدغه‌های مرتبط با وزن مواجه می‌شوند.»

رومو می‌گوید این به بخشی از فرهنگ رایج بسیاری از جوامع از جمله آمریکا تبدیل شده است.

به گزارش نیویورک‌پست، یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه کارولینای شمالی با ۳۶ فرد بزرگسال یعنی ۱۳ مرد و ۲۳ زن که از این رژیم‌های پیروی می‌کردند، گفت‌وگوی عمیقی داشته است.

رومو تاکید می‌کند که بیشتر افراد ر‌ژیم را نه به‌دلیل سلامتی، بلکه به دلیل فشار اجتماعی بر کاهش وزن شروع کردند.

این فشار اجتماعی افراد را وادار می‌کند سراغ فهرستی از انواع رژیم‌ها و روش‌های کاهش وزن بروند.

بسیاری از شرکت‌کنندگان به عادت‌های مدیریت وزن نامنظم مانند پرخوری یا خوردن از روی احساسات، محدود کردن غذا و کالری، به خاطر سپردن تعداد کالری‌ها، استرس در مورد آنچه می‌خورند و چگونگی افزایش وزنشان اشاره کردند.

اگرچه این افراد از طیف گسترده راهکار‌ها برای کاهش وزن پیروی کردند، اما دوباره میزان وزنی را که از دست داده بودند به دست آوردند، چراکه این رژیم‌های غذایی و عادت‌ها پایدار نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021