اکو رسانه

تله‌رباتیک؛ کنترل ربات چهارپا از فضا

برای اولین بار یک فضانورد از راه دور موفق به کنترل عملیات روی چندین سیستم رباتیک از جمله یک ربات چهارپا شده است که گام مهمی در پیشبرد عملیات تله‌رباتیک در ماموریت‌های فضایی آینده محسوب می شود.

به گزارش گروه علم و آموزش ما از «interestingengineering»، «مارکوس وانت» فضانورد سوئدی سازمان فضایی اروپا (ESA) که در حال حاضر در ماژول «کلمبوس» در حال مدارگردی است، کنترل ربات‌هایی را در آزمایشگاه «مریخ» واقع در زمین به دست گرفت.

این آزمایش که با تکیه بر کارهای تحقیقاتی قبلی ژوییه سال ۲۰۲۳ انجام شد با این هدف است که مشخص کند تاخیرهای زمانی چه تاثیری بر کنترل ربات ها در جریان ماموریت های فضایی می گذارد. این پروژه با همکاری سازمان فضایی اروپا و مرکز عملیات فضایی آلمان توسعه یافته است و فناوری‌های نوآورانه‌ جدیدی را برای کمک‌های هماهنگ‌شده و هوشمندانه ربات‌ها در ماموریت‌های کاوشگری فضایی آینده مطرح می‌کند.

پیشبرد تله‌رباتیک

در یک آزمایش پیشرفته در حوزه تله‌رباتیک، یک ربات مرکز هوافضای آلمان (DLR) که رباتی چهارپا شبیه به سگ با نام «برت» است در یک آزمایش پیچیده تاریخی به این تیم پیوست. این ربات چهارپا بر خلاف اسلاف خود که بر حرکت مبتنی بر چرخ متکی بودند، می‌تواند با حرکات مبتنی بر پای خود در مناطق ناصاف و غیرقابل کاوش با ربات‌های چرخدار حرکت کند.

«وانت» بر کاوشگری مستقل ربات «برت» با استفاده از چشم‌های دوربینی آن برای بررسی محیط اطراف نظارت کرد. در همین حال وانت توجه خود را به سایر اعضای گروه شامل ربات سرویس «رولین جوستین» و «اینتراکت روور» مربوط به سازمان فضایی اروپا معطوف کرد.

مرکز هوافضای آلمان مدعی است هماهنگ کردن بین ربات‌ها مشابه همکاری انسانی است و چالش های منحصر به فردی در فهم نیات و رسیدن به توافق ایجاد می کند. این پیچیدگی زمانی بیشتر می شود که ربات‌های مختلف باید بطور موثر در خصوص وظایفی همکاری کنند.

در یک اقدام آزمایشی پیشرو، ربات‌های «رولین جوستین» و «اینتراکت روور» تحت فرماندهی «وانت» با موفقیت در خصوص سر هم کردن یک وسیله اندازه‌گیری علمی با یکدیگر همکاری کردند- کاری که برای ماموریت‌های آینده و ساخت و ساز سکونت گاه ها ضروری است.

بنا بر اعلام سازمان هوافضای آلمان، این آزمایش نمونه‌ای از پتانسیل موجود برای کار گروهی رباتیک در تلاشهای کاوشگری فضایی آینده را به نمایش گذاشت و یک گام مهم در پیشبرد توانایی‌های تله‌رباتیک محسوب می شود.

ربات‌ها تحت راهنمایی و کنترل فضانوردان نقش مهمی در احداث و نگهداری ایستگاه های آینده در کره ماه و مریخ ایفا خواهند کرد./ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021