اکو رسانه

انتقاد نوبخت از ردصلاحیت روحانی؛ ردصلاحیت‌ها باعث کاهش مشارکت در انتخابات می‌شود

حزب اعتدال و توسعه روش انفعال و اعتراض را برای رفع نارضایتی‌ها مناسب نمی‌داند

محمدباقر نوبخت دبیرکل حزب اعتدال و توسعه گفت: حزب اعتدال توسعه با توجه مرامی که دارد، روش انفعال و اعتراض برای رفع نارضایتی‌ها و کاستن اعتراض را درست نمی‌داند معتقد است که باید از روش رسمی و مدنی استفاده کرد.

یازده اسفند ماه مجلس شورای اسلامی و خبرگان در شرایطی برگزار می‌شود که وضع موجود مطلوب نیست و نارضایتی وجود دارد که در سال گذشته شاهد سرریز آن در خیابان بودیم. برای کاستن از نارضایتی‌ها و افزایش رضایت‌ها دو روش موجود و مطرح است یک روش مدنی و یکی روش نافرمانی مدنی است. حزب اعتدال توسعه با توجه مرامی که دارد، نه روش انفعال و نه اعتراض را در این مرحله برای رفع نارضایتی ها مناسب نمی‌داند و معتقد است که باید از روش رسمی و مدنی استفاده کرد، انتخابات می‌تواند فرصتی باشد  که بتوانیم برای مردم مقبول باشیم.
 بنابراین در این عرصه حضور پیدا می‌کنیم تا جایی که این امکان وجود دارد تلاش خودمان را از طریق مجلس برای برآورده کردن و تامین خواسته‌های ملت می‌کنیم و از این فرصت استفاده می‌کنیم. مجلس یک نماد جمهوریت است. در تعریف قانون اساسی از اختیارات بیشتری برخوردار است مجلس نه تنها همکاران رئیس‌جمهور را به عنوان وزرا باید تایید کند بلکه می‌تواند رئیس‌جمهور و وزرا را عزل کند. بنابراین از منظر قدرت ملی باز مجلس بر رئیس جمهور قدرت بیشتری دارد نمی‌توان از این قدرت ملی در جهت تصمیم گیری بهینه متناسب با‌خواست ملت استفاده نکرد. موضوع صندوق را بسیار جدی دنبال می‌کنیم.

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه با بیان اینکه به سه دلیل جایگاه مجلس تضعیف شده است، گفت: نخست به جهت عدم برخورداری از سلایق مختلف مجلس از میزان نمایندگی حداکثری مردم برخوردار نیست و همه سلایق مردم حضور کافی در مجلس ندارند و برای رفع این کاستی افرادی که حیثیت و آبروی اجتماعی خود را در دست گرفتند تا تایید صلاحیت شوند اما عده‌ای توسط هیأت اجرایی و نظارت تایید نشدند ما انتظارمان از شورای نگهبان این است با بازگشت این عزیزان به صحنه انتخابات که زمینه‌ساز مشارکت است، با صلابت شاهد مجلسی در هفت خرداد ۱۴۰۳ باشیم که همه مردم نماینده خود را داشته باشند.

اما بخش دیگری که باعث تضعیف مجلس شد موضوع عدم نظارت است مجلس نه تنها در قانون از اختیارات تقنینی برخوردار است بلکه از اختیارات نظارتی می‌تواند بهرمند باشند الان دومین سال از دولت سیزدهم می‌گذرد انتظار از مجلس این بود که نظارت کند وعده دو میلیون شغل آیا عملی شد؟ آیا دو میلیون ساخت مسکن وعده داده شده سرپناه برای مردم  ساخته شده است؟ آیا تورم تک رقمی شده است؟ امروز مجلس ایران با خبر است که تورم ۴۳.۶ درصد است؟ آیا از تورم ۴۸ درصد موارد خوراکی و بیش از ۹۴ درصد تورم سالانه مرغ و گوشت و ۹۸ درصد نقطه به نقطه با خبر هستند؟ آیا مجلس از بعد نظارتی استفاده کرده است؟ این اعمال نظارت کجا است؟ اگر مجلس در تصمیم‌گیری از تصمیم عقلی و بعد نظارت برای استیقای حقوق مردم و رفع کاستی استفاده کند قطعا مطمئنیم مجلس قادر است با تصمیم‌گیری درست کاستی‌ها را برطرف کند.

نوبخت گفت: اگر رقابت در انتخابات قوی باشد، مشارکت هم قوی خواهد بود. بخش دیگری که برآیند مشارکت را تشکیل می‌دهد این است که احزاب وارد رقابت شوند. بر این اساس احزاب اصلاح‌طلب با شفافیت و صداقت وارد صحنه شده‌اند. اگر مردم احساس کنند از رأی دادن نفعی برای آن‌ها حاصل نمی‌شود، قطعا شرکت نمی‌کنند. ما کارهایمان را انجام داده‌ایم و بخش اول مانده که برای افزایش مشارکت تلاش کنند. رد صلاحیت‌ها باعث شد جمعی حضور نداشته باشند و به همان میزان مشارکت پایین می‌آید.

دبیرکل حزب اعتدل و توسعه اظهار داشت: شخص آقای روحانی نمادی از اعتدال و خدمت در کشور هست. همین دیروز سخنرانی سال ۵۶ ایشان در خصوص امام را دیدم. اینکه کسی با سوابق انقلابی و خدمت در مجلس و خبرگان و ۲۴ میلیون رأی مردم، اینکه نمی‌تواند عضو مجلس خبرگان شود، قابل درک نیست.

محمدباقر نوبخت، در پاسخ به سؤالی در خصوص اعتراض حسن روحانی به رد صلاحیت گفت: تا اینجا که من اطلاع دارم، اعتراض آقای روحانی متعین در بیانیه بود.

نوبخت گفت: تلاش ما این است که به عنوان اقلیت اثرگذار باشیم. تردید نداریم که اگر همه بیایند ما می‌توانیم با قدرت بیشتری وارد مجلس شویم. باید تحریم را تمام کنیم. برای آن کار هم نیازمندیم مشارکت بالا در انتخابات وجود داشته باشد. همه خواهان این هستند که بار سنگین تحریم از دوش مردم برداشته شود. مشارکت یک مؤلفه قدرت ملی و امنیت ملی ما خواهد بود. عدم تأیید صلاحیت‌ها هم بر میزان مشارکت تأثیر منفی دارد و هم ممکن است موجب بی رغبتی عده‌ای شود.  امیدوارم شورای نگهبان احزابی که مشارکت می‌کنند را پیش احزابی که مشارکت نکرده‌اند سرافکنده نکنند. از کادر مرکزی حزب اعتدال و توسعه ۱۵ نفر ثبت‌نام کرده‌اند که ۶ نفر آن‌ها تأیید صلاحیت شده‌اند./آفتاب نیوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021