اکو رسانه

کشف ۲ ظرف سفالی تاریخی و یک دستگاه فلزیاب در استان همدان

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان از کشف ۲ عدد ظرف سفالی و یک دستگاه فلزیاب در عملیات‌های جداگانه در سطح استان همدان خبر داد.

به گزارش خبرنگار ما، به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سرهنگ جواد خدامرادی گفت: پیرو همکاری و گزارش اعضای انجمن میراث‌فرهنگی شهرستان اسدآباد در خصوص حفاری غیرمجاز در یکی از منازل شهرستان اسدآباد، طی هماهنگی مسئول حفاظت میراث‌فرهنگی شهرستان با رئیس پاسگاه انتظامی جنت آباد و با حکم قضایی پس از ورود به منزل مسکونی مشاهده شد در سه نقطه به نیت و قصد دستیابی به اموال تاریخی فرهنگی گودال‌هایی حفر شده و طی بازدید میدانی از منزل و اطراف حفاری‌ها، ۲ عدد ظرف سفالی تاریخی کشف، ضبط و صاحب منزل مسکونی تحت پیگرد قانونی قرار گرفت و در ادامه ظروف سفالی برای بررسی و تعیین قدمت به معاونت میراث‌فرهنگی استان تحویل شد.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان همدان ادامه داد: در عملیات دیگری در شهرستان نهاوند یک دستگاه گنج‌یاب نیز کشف و توقیف شد.

او تصریح کرد: دستگاه مکشوفه توسط عوامل نیروی انتظامی و عوامل یگان‌حفاظت اداره‌کل کشف و با دستور مقام قضایی ضبط و توقیف شد.

سرهنگ جواد خدامرادی در ادامه از ناکامی جویندگان اشیای عتیقه قبل از حفاری غیرمجاز در اطراف کوه‌های شهرستان رزن نیز خبر داد.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی همدان گفت: طی گزارش‌های واصله با حضور مأموران انتظامی کلانتری منطقه رزن با همکاری یگان حفاظت ادراه‌کل میراث فرهنگی استان درمحل وقوع حفاری، حفاران متواری شده و یک دستگاه موتور برق و تعدادی ادوات مربوطه کشف و ضبط شد.

او تصریح کرد: به استناد ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی هرگونه حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی، ممنوع بوده و مرتکب به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و ضبط اشیای مکشوفه به نفع وزارت میراث فرهنگی و ضبط آلات و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می‌شود.

او از اهالی منطقه خواست در صورت اطلاع از فعالیت‌های غیرمجاز افراد سودجو و سوداگران میراث‌فرهنگی، مراتب را در اسرع وقت به مأموران انتظامی یا یگان حفاظت میراث‌فرهنگی گزارش دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021