اکو رسانه

شمال تا جنوب کشور درگیر پیامدهای تغییر اقلیم است

معاون توسعه پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی سازمان هواشناسی کشور گفت: پیامدهای تغییر اقلیم از سواحل شمال کشور که با کاهش تراز سطح آب دریای خزر مواجه بوده، تا جنوب کشور که با خشکسالی، سیل و توفان های گردوخاک مواجهیم، قابل مشاهده است.

«بهزاد لایقی» در حاشیه برگزاری هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم تهران در جمع خبرنگاران افزود: پیامدهای تغییر اقلیم در ایران و جهان در بخش های مختلفی بروز کرده است، به طوری که در ابعاد اجتماعی، اقتصادی، امنیتی و سلامت جامعه نمود بیشتری داشته است.

وی اظهار داشت: مهاجرت، افزایش شهرنشینی، گسترش حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ، تخریب سرزمین، آلودگی هوا، کاهش دسترسی به آب سالم و ده ها مثال دیگر از پیامدهای تغییر اقلیم در کشورهای درحال توسعه است.

معاون توسعه پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی سازمان هواشناسی کشور ادامه‌داد: متهم ردیف نخست تغییر اقلیم و گرمایش جهانی، فعالیت های انسانی به‌ویژه مصرف سوخت های فسیلی است که سبب بروز تغییرات گسترده ای در سیستم های جوی، رژیم بارشی، نوع نزولات جوی، افزایش دمای، افزایش تبخیر، افزایش وقوع پدیده های حدی هواشناسی و افزایش مخاطرات جوی و غیره شده است.

لایقی گفت: سازمان هواشناسی کشور با همکاری سایر سازمان‌ها، دستگاه‌ها و نهادهای علمی ملی و بین‌المللی همواره تلاش کرده است تا بر اساس مسوولیت های ذاتی خود در حوزه تغییر اقلیم ایفای نقش موثری داشته باشد که یکی از این نقش ها، برگزاری کنفرانس های دوره ای نظیر کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم است که امروز هفتمین دوره آن برگزار می شود.

وی بیان‌داشت: این کنفرانس به صورت دوره ای و هر چهار سال یک بار با مجوز هیات دولت برگزار و ایده‌های خلاقانه و نتایج ارزشمند پژوهش‌ها محققان در آن ارائه می شود.

معاون توسعه پیش بینی و مدیریت بحران مخاطرات جوی سازمان هواشناسی کشور اضافه‌کرد: بی‌شک ارائه ایده‌های خلاقانه و نتایج ارزشمند پژوهش‌ها در حیطه‌های مختلف از جمله شناخت و آثار تغییر اقلیم، پیش‌بینی و پیش‌آگاهی تغییرات اقلیمی، معرفی فناوری‌های نوین در این زمینه و همچنین ظرفیت‌سازی برای سازگاری با تغییر اقلیم، برگزارکنندگان نقش مهمی در مدیریت شرایط و مواجهه با آثار و پیامدهای این پدیده دارد.

لایقی گفت: محققان و پژوهشگران داخلی و خارجی زیادی در این کنفرانس آخرین یافته های خود در حوزه تغییر اقلیم و مدل سازی های جوی و اقلیمی را به اشتراک می گذارند.

وی خاطرنشان کرد: در این کنفرانس تعدادی از متخصصان پنج نهاد بین المللی مرتبط نظیر سازمان جهانی هواشناسی و هیات بین دولتی تغییر اقلیم نیز سخنرانی می کنند و آخرین دستاوردهای دنیا در این حوزه را با پژوهشگران داخلی به اشتراک می گذارند.

در این کنفرانس نمایندگانی از سازمان جهانی هواشناسی، هیات بین دولتی تغییر اقلیم، سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد و مرکز آسیا، سازمان همکاری اکو و اقیانوسیه برای توسعه مدیریت اطلاعات بلایا سازمان ملل متحد مشارکت دارند.

همچنین سفرا، کارداران یا نمایندگان کشورهای آلمان، ایتالیا، سوئیس، نیجریه، نیکاراگوئه، مالی، بولیوی، عربستان، امارات، پاکستان، ونزوئلا و اوگاندا در این کنفرانس حضور خواهند داشت.

غییر اقلیم عوامل محدود کننده و تهدیدهای مهم در دنیا به ویژه در کشورهای در حال توسعه است که این کنفرانس تلاش می کند ابعاد تغییر اقلیم و پیامدهای آن و همچنین موضوعات مرتبط با توسعه پایدار، سازگاری، تاب‌آوری و کاهش آثار زیان‌بار آن را بررسی کند./ایرنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو