اکو رسانه

جهان با ابعادِ تازه‌ای از قدرتِ ایران روبرو شده است

توجه داشته باشیم که «قدرت»، یک مفهوم غامض و چندوجهی است. آنچه در قالب گزارش اخیر نشریه گاردین در مورد افول قدرت و هژمونی آمریکا در منطقه خاورمیانه و در عین حال، اوج گیری قدرت ایران مورد اشاره قرار گرفته، در حقیقت به این مساله تاکید می‌کند که ابعاد مختلف قدرتِ ایران در قالب‌های قدرت سخت، قدرت نرم و قدرت هوشمند، افزایش قابل توجهی داشته‌اند.

بسیاری از تئوریسین‌ها و تحلیلگران حوزه روابط بین‌الملل به این مساله اشاره می‌کنند که هندسه قدرت در نظام بین الملل، تغییرات جدیدی را به خود می‌بیند. در این راستا، بسیاری از معادلات و تصورات سنتی رنگ می‌بازند و چهارچوب‌های تازه‌ای خود را آشکار می‌سازند.

در این رابطه، یکی از بحث‌های مهم و داغ، تسریع افول هژمونی آمریکا و مجموعه قدرت‌های غربی در چهارچوب نظام بین الملل کنونی جهان است. نظام بین المللی که پس از جنگ جهانی دوم و در نتیجه توافق قدرت‌های فاتح جنگ شکل گرفت و البته که به نحوی شبکه‌ای و نهادین، در طی دهه‌های گذشته رشد و نمو پیدا کرده و قدرت‌های غربی در قالب آن بسیاری از اصول مطلوب خود را به جهانیان دیکته می‌کنند.

با این حال، در وضعیت کنونی، جریان قدرت‌های منتقد و مخالف با این سازوکارو تشکیلات، توانسته‌اند قدرت قابل توجهی را کسب کنند و در سطوح منطقه‌ای و بین المللی حرف‌های زیادی برای گفتن پیدا کرده‌اند. در این راستا، اخیرا نیز نشریه «گاردین» از افول هژمونی آمریکا در خاورمیانه و البته قدرت گیری قابل توجه ایران در این منطقه صحبت کرده است. مساله‌ای که خود چشم اندازهای تازه‌ای را از معادلاتی جدید در منطقه خاورمیانه ترسیم می‌کند.

از این رو، ایلنا در گفتگو با «شفیع خدر سعید» روزنامه نگار و تحلیلگر حوزه سیاست بین الملل، به واکاوی چند پرسش مهم با محوریت ایجاد تغییرات تازه در معادلات نظام بین الملل و حرکت به سمت چشم اندازهای جدید و البته بررسی نشانه‌های مختلف در این رابطه پرداخته است./ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو