اکو رسانه

تولید کیت غربالگری ۵۶ بیماری در نوزادان

به گزارش خبرنگار اکورسانه،  امروز در مراسم افتتاحیه نمایشگاه سلامت‌بنیان 2 (نمایشگاه دارو و تجهیزات پزشکی دانش‌بنیان) در مصلای امام خمینی(ره) اظهار کرد: امروزه فرآیند تبدیل ایده به محصول در رشته‌های گوناگونی که مرتبط با حوزه هسته‌ای است نتایج بسیار مشهود و چشمگیری را ارائه کرده است به طوری که الان بیش از 22 محصول از جمله رادیوداروها در فاز تحقیقات بالینی و پیش‌بالینی قرار دارد.

وی با بیان این‌که تولید رادیودارو مستلزم وجود صنعت هسته‌ای است، افزود: بدون غنی‌سازی، صنعت هسته‌ای معنایی ندارد. برخی که ادعا می کنند صنعت هسته‌ای باعث عقب‌ماندگی کشور از فرآیند توسعه شده باید به این نکته کلیدی توجه کنند که صنعت هسته‌ای شکافنده مسیر رشد و پیشرفت علم و فناوری است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی امروز در مراسم افتتاحیه نمایشگاه سلامت‌بنیان ۲ (نمایشگاه دارو و تجهیزات پزشکی دانش‌بنیان) در مصلای امام خمینی(ره) اظهار کرد: امسال نمایشگاه سلامت‌بنیان ۲ را در حالی شروع می‌کنیم که رشد ۱۰۰ درصدی حضور شرکت‌های دانش‌بنیان را در این نمایشگاه شاهد هستیم و ۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان در این نمایشگاه حضور پیدا کرده‌اند.

وی با اشاره به رونمایی از ۲۳ محصول سلامت محور دانش‌بنیان در نمایشگاه امروز تصریح کرد: امروز از داروهای جدید برای سرطان، آنزیم‌های موردنیاز، رادیوداروهای درمان‌کننده سرطان و … که توسط دانش‌بنیان‌ها تولید شده، رونمایی خواهد شد.

رئیس سازمان غذا و دارو افزود: شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان یک ارزش افزوده در کشور تلقی می‌شوند و مسیر کشور به سوی حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است زیرا این شرکت‌ها با بهره‌وری بالایی که ایجاد می‌کنند خلق ثروت زیادی دارند. مقام معظم رهبری نیز بر حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و هسته‌های فناور تاکید دارند که این نمایشگاه، نشانگر خروجی دستاوردهای ما در حوزه دانش‌بنیان است‌.

محمدی با بیان این‌که مسیر رشد شرکت‌های دانش‌بنیان پرافتخار است، گفت: در سال ۱۴۰۱ حدود ۲۱ درصد داروها ارزبری بالای یک میلیون دلار داشتند اما هرچه به سوی دانش‌بنیان‌ها حرکت می‌کنیم عمق تولید و درنتیجه خودکفایی افزایش می‌یابد.

وی با ارائه مثالی ادامه داد: قبل از انقلاب ۲۰ درصد نیاز دارویی کشور را شرکت‌های داخلی تولید می‌کردند و ۸۰ درصد نیاز کشور را شرکت‌های چندملیتی و داروهای وارداتی تشکیل می‌دادند اما امروز بیش از ۹۹ درصد داروهای موردنیاز در داخل تولید می‌شوند.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به این که ۱۲ هزار دانشجوی داروسازی داریم، خاطرنشان کرد: امروزه تمام تلاش ما اتصال آموزش و پژوهش به صنعت است و مراکز رشد دانشگاه‌ها و هسته‌های فناور و پارک‌های علمی و فناوری دانشگاه‌های کشور، حاصل پیوند صنعت و دانشگاه هستند که امروز از محصولات آن‌ها رونمایی می‌شود./تسنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو