اکو رسانه

هیچ مطالعه و کار کارشناسی روی مزد منطقه‌ای انجام نشده است

نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: اگر پیشنهاد مزد منطقه‌ای، مزیتی برای کارگران داشته باشد از آن استقبال می‌کنیم ولی نتایج مطالعات و کار کارشناسی نشان می‌دهد که منطقه‌ای شدن دستمزد حتی برای پایین‌ترین استان‌ها از نظر تورم هم پاسخگو نیست.

به گزارش اکو رسانه : آیت اسدی در یک برنامه رادیویی درباره پیشنهاد منطقه‌ای شدن مزد ۱۴۰۳ اظهار کرد: وقتی به ماه‌های پایانی نزدیک می‌شویم، چنین مسائلی همیشه مطرح می‌شود. وی افزود: در زمان وزارت عبدالملکی نتیجه این مطالعات و پژوهش‌ها ارائه و تمام موارد مدنظر گروه کارگری و نتایجی که موسسه عالی پژوهش‌های تامین اجتماعی آورده بود، لحاظ شد. در نهایت نتیجه این شد که مزد منطقه‌ای برای پایین‌ترین استان‌ها از نظر تورم هم پاسخگو نیست. نماینده کارگران در شورای عالی کار ادامه داد: وزارت کار آن زمان اعلام کرد که مطالعات خود را در این زمینه دنبال می‌کند ولی دیگر خبر خاصی نشد تا اینکه سال قبل در جریان تعیین دستمزد،‌ وزیر اقتصاد نظرش این بود که اگر براساس نرخ تورم افزایش مزد بدهیم، نمی‌توانیم تورم را مهار کنیم و قول مساعد داد که اجازه ندهد تورم از ۲۰درصد بالاتر برود. اسدی تصریح کرد: کمترین انتظار این بود که دلیل عدم تحقق مهار تورم اعلام شود ولی به جای آن بحث مزد منطقه‌ای پیش کشیده شده و در نامه‌ای که در جلسه قبل شورای عالی کار از سوی وزارت اقتصاد ارائه شد، مجددا منطقه‌ای شدن مزد ۱۴۰۳ مطرح شده است. وی افزود: با توجه به نامه وزارت اقتصاد درخواست کردیم نتایج مطالعات در اختیار اعضای شورای عالی کار قرار بگیرد و بعد از آن کارشناسی و تصمیم‌گیری شود. مرکز پژوهش‌های مجلس هم اعتقاد داشت که مزد منطقه‌ای نشود و به جای آن، مبحث حق مسکن منطقه‌ای شود اما وزارت صمت مخالف بود و اعتقاد داشت به جای مزد منطقه‌ای، براساس صنایع مختلف دستمزد تعیین شود لذا اختلاف در این زمینه زیاد بود.

نماینده کارگران در شورای عالی کار خاطرنشان کرد: در حال حاضر مزدی که همه ساله تصویب می‌شود، مزد ملی است و براساس آن به بازنشستگان هم حقوق داده می‌شود بنابراین نمی‌توانیم به طرحی که مطالعه‌ای روی آن انجام نشده و کار کارشناسی صورت نگرفته اتکا و آن را تصویب کنیم. لازم است که طرح کامل و جامعی ارائه شود تا ببینیم از نظر ریالی چه مبلغی دست کارگر را می‌گیرد و چنانچه برای جامعه کارگری مزیت داشت، آن را اجرا می‌کنیم. این مقام مسئول کارگری در پایان گفت: کمیسیون اجتماعی برای سال آینده افزایش دستمزدها را ۲۵درصد پیشنهاد کرده ولی همین حالا این میزان نسبت به نرخ تورم پایین‌تر است. قطع یقین جامعه حقوق‌بگیر با این مصوبه باز هم دچار مشکلات معیشتی است و این مصوبه بر شورای عالی کار هم اثرگذار خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021