اکو رسانه

نمی‌توانم قول بدهم در زمستان مازوت‌سوزی نداشته باشیم

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نمی‌توانم قول بدهم در زمستان مازوت‌سوزی نداشته باشیم اما به عنوان مسئولی که وظیفه پیگیری این موضوع را برعهده دارم، این مساله را پیگیری می‌کنم.

امید روز

علی سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست، در حاشیه کنگره شهدای حفاظت محیط زیست در جمع خبرنگاران در اهواز اظهار کرد: در مجموع ۱۵۴ شهید محیط زیست و خدمت داریم که بحث احراز شهادت‌شان باید طبق قانون انجام شود و این کار در حال انجام است.

دود ۳۵۰ جانباز نیز داریم که برخی از این افراد به عنوان جانباز و ایثارگر محسوب می‌شوند و برخی در مأموریت نبودند و در شرایط دیگر بودند که امیدواریم راهکاری پیدا شود تا این افراد از مزیت‌های حداقلی بهره‌مند شوند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص به‌روزرسانی لایحه حمایت از محیط‌بانان، گفت: در پی نشست‌هایی که با رئیس سازمان بنیاد شهید داشتیم، کارگروه مشترکی در این زمینه تشکیل شده است و پرونده‌های احراز شهدای محیط زیست در حال جلو رفتن است.

با توجه به اینکه شهدای محیط زیست، ضابط قضایی و غالبا محیط‌بان هستند فرآیند شهادت آن‌ها با نیروهای نظامی و انتظامی متفاوت است و در این کارگروه مشترک در حال پیگیری پرونده‌ها برای احراز شهادت آن‌ها هستیم.

سلاجقه گفت: در بخش‌هایی خلاء قانونی داریم که در این زمینه طرحی در مجلس شورای اسلامی داریم و کار در حال پیگیری است. امیدواریم هر چه سریعتر قانون نهایی که دربرگیرنده همه مسائل مربوط به شهدا و ایثارگران باشد تصویب شود و بدین ترتیب فرآیندها بسیار کوتاه‌تر خواهد شد.

وی در خصوص تبدیل وضعیت محیط‌بانان نیز بیان کرد: حدود ۳۶۰ نیروی طرحی داریم که عاشقانه در حال خدمت برای حفظ محیط زیست کشور هستند و سه سال است که در حال پیگیری این موضوع هستیم. امیدوارم راهکار قانونی برای این موضوع پیدا شود.

در حال حاضر ثبت‌نام در آزمون برای جذب ۵۷۰ نیرو در سازمان حفاظت محیط زیست آغاز و فراخوان آن توسط سازمان امور اداری و استخدامی کشور داده شده است که حدود ۳۵۰ نفر از این تعداد محیط‌بان خواهند بود و افرادی که شرایط لازم را دارند می‌توانند برای شرکت در این آزمون ثبت‌نام کنند. مجوز جذب ۲۵۰ نفر را گرفته‌ایم و امیدواریم بعد از این فراخوان، اجرایی شود.

در حال رفتن به این سمت و سو هستیم که دستی به سر و روی بدنه کارشناسی و محیط‌بانی سازمان کشیده شود. در جذب نیروهای نخبه متخصص محیط زیست مشکلی نداریم و هم‌اکنون می‌توانیم شرایط جذب این افراد را فراهم کنیم.

سلاجقه در خصوص قانون حمل سلاح نیز گفت: این موضوع در مجلس شورای اسلامی مطرح است و امیدواریم هر چه سریعتر به نتیجه برسد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این سوال که در حال حاضر طرح‌های انتقال آب از سرشاخه‌های کارون اجرا می شود؟ تصریح کرد: در حال حاضر انتقال آبی انجام نمی‌شود.

وی در مورد جابه‌جایی برخی صنایع آلاینده از شهر اهواز، گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، در حال حاضر علاوه بر شرکت کربن، شرکت لوله‌سازی اهواز نیز باید از محدوده شهر اهواز خارج شود و مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان باید در مورد آخرین وضعیت جانمایی این شرکت‌ها توضیح دهد.

سلاجقه در پاسخ به این سوال که آیا زمستان امسال در سطح کشور مازوت‌سوزی خواهیم داشت یا نه؟ گفت: امیدواریم مازوت‌سوزی نداشته باشیم. خوشبختانه تاکنون خیلی جاها مازوت‌سوزی نداشته‌ایم؛ در شهر اصفهان به ویژه نیروگاه حرارتی شهید منتظری مازوت‌سوزی نداشته‌ایم.

من نمی‌توانم قول بدهم در زمستان مازوت‌سوزی نداشته باشیم اما به عنوان مسئولی که وظیفه پیگیری این موضوع را برعهده دارم، این مساله را پیگیری می‌کنم. امیدوارم وزیر نیرو و وزیر نفت به عنوان متولی در تامین سوخت، کمک کنند تا مشکلی نداشته باشیم./ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو