اکو رسانه

چگونه مدارک گمشده را پیدا کنیم؟

حمید میرزائی نژاد/روزنامه نگار

حتما برای شما هم پیش آمده است که هنگام ترک منزل یا محل کار و یا ورود به ادارات متوجه گم شدن مدارک یا اشیاء دم دستی مثل دسته کلید و … شده اید. مدارک گمشده تا زمانی که به آنها نیاز ندارید عمدتان متوجه مفقود شدن آنها نمی شوید. مدارک مهمی مانند کارت ملی هوشمند، شناسنامه، گواهینامه، جواز اسلحه، پایان خدمت، مدارک خودرو مانند کارت ماشین، برگ سبز و … در صورت گم شدن ممکن است علاوه بر اینکه در انجام امور اداری و قانونی شما مشکل ایجاد می کند ممکن است در برخی موارد مورد سوء استفاده قرار گیرند. در این نوشته روشهای پیشگیری از گم شدن مدارک، پیدا کردن مدارک گمشده و اعلام مفقودی آنها در روزنامه کثیرالانتشار توضیح داده شده است:

چگونه از گم شدن اشیاء و مدارک خود جلوگیری کنیم؟

اگرچه روشی قطعی برای پیشگیری از اشیاء و ندارک گمشده وجود ندارد اما در بیشتر مواقع میتوان از گم شدن آنها جلوگیری کرد. بر اساس تحقیقات و گزارش سامانه فوری ثبت که که در در حوزه اطلاع رسانی اشیاء و مدارک گمشده فعالیت میکند موارد زیر به عنوان زاهکارهای پیشگیری از گم شدن اشیاء و مدارک توصیه شده است:

۱- سعی کنید مدارک و اشیاء همراه خود را دسته بندی کنید بطوریکه وسایل و مدارک مهم را در جایی جدای از مدارک دم دستی قرار دهید. به عنوان مثال: کارتهای بانکی را از مدارک مهمی چون کارت ملی و مدارک خودرویی جدا نموده و در یک جای جداگانه نگهدارید. ترجیحا مدارک مرتبط با خودرو را در یک کیف جداگانه نگهدارید.

۲- برخی از مدارکی که هر روزه به آنها نیاز ندارید را با خود حمل نکنید مثلا ضرورتی ندارد که همیشه کارت ملی و شناسنامه را با خود جابجا کنید یا زمانی که در حال شکار و حمل سلاح نیستید مجوز آن را نیز با خود حمل نکنید.

۳- هنگامی که بر حسب ضرورت مدارک شناسایی خود را به جایی ارائه می کنید سعی کنید قبل از ترک محل مربوطه از همراه داشتن آنها با خود مطمئن شوید. بیشترین گم شدن مدارک در منزل اتفاق میفتد، سعی کنید که یک مکان خاص را در منزل به محل نگهداری اشیاء و مدارک خود اختصاص دهید.

۴- با توجه به اینکه مفقود شدن اشیاء و مدارک گریز ناپذیر است بهتر است روی تمامی کارتها ، مدارک و کیف های خود خود شماره تماس همراه خود را بچسبانید. این موضوع باعث میشود در صورتیکه کسی آنها را پیدا کند بتواند به شما اطلاع رسانی کند.

هنگام گم شدن اشیاء و مدارک چکار کنیم؟

تجربه نشان داده است که اشیاء و مدارک گمشده عمدتا در منزل یا در خودرو و یا در کیف هایی که از رده خارج شده اند پنهان می شوند. بنابر این هنگام گم شدن آنها موارد زیر را در نظر داشته باشید:

۱- حفظ خونسردی بهترین راه پیدا کردن گمشده هاست.

۲- سعی کنید بیاد بیاورید که آخرین باری که از مدارک خود استفاده کرده اید کی و کجا بوده است!

۳- از اعضای خانواده مخصوصا کودکان در مورد اشیاء و مدارک گمشده سوال کنید و بپرسید که آیا آنها را ندیده اند؟

۴- سامانه های اینترنتی کاربردی و مفیدی در حال حاضر در کشور وجود دارند که میتوانید با یک جستجوی ساده از پیدا شدن آنها مطلع شوید.

  • یکی از سامانه های بسیار کاربردی و آنلاین در خصوص گمشده ها و پیدا شده هاست که هر لحظه مدارک پیدا شده توسط مردم در آن ثبت میشوند سامانه «ایمن باکس» (صندوق امانات مجازی-هر ایرانی یک امانتدار) است که در حال حاضر بیش از هزاران مدرک و شی گمشده که پیدا شده اند در ان توسط یابندگان ثبت شده است.
  • سامانه پست یافته یکی از سامانه های مفید مدارک گمشده در آن ثبت و اطلاع رسانی می شود می باشد که در سالهای گذشته بسیار مفید بوده است اما تنها مشکلی که این سامانه دارد آن است که از زمان پیدا شدن مدارک تا ثبت اطلاعات آنها در سامانه زمانبر است و ممکن است در برخی موارد در صندوق های پستی از دید نامه رسانها پنهان بمانند.

۵- در صورتیکه مدارک گمشده شما در هیچ یک از سامانه های بالا نبود در اولین زمان نسبت به اعلام مفقودی آنها در سامانه هوشمند ثبت آگهی اقدام کنید. اعلام مفقودی مدارک گمشده در روزنامه کثیرالانتشار به دو دلیل اساسی به شرح زیر صورت می گیرد:

  • پیشگیری از سوء استفاده از مدارک شناسایی و هویتی و مجوزهای اجتماعی و قانونی مفقود شده که بیشترین مشکلات را برای صاحبان آنها ایجاد میکند.
  • الزام قانونی برای گرفتن المثنی مدارک گمشده ای که جزو اسناد مالکیتی و هویتی می باشند و ممکن است معارض داشته باشند.

هنگام پیدا کردن اشیاء و مدارک چکار باید کرد؟

اگر شما هم جزو افراد یابنده هستید که شی یا درکی پیدا کرده اید و نمیدانید با آنها چکار کنید موارد زیر را انجام دهید:

۱- در داخل کیف، بسته یا مدارک پیدا شده دنبال شماره تماس صاحبان آنها بگردید و در صورت پیدا شکدن شماره، تماس بگیرید.

۲- اگر هیچ نشان قابل ارتباطی از صاحبان گمشده پیدا نکردید همان لحظه با ورود به سامانه اینترنتی «ایمن باکس» (صندوق امانات مجازی-هر ایرانی یک امانتدار)  وارد سده و اطلاعات پیدا شده را در آنجا تکمیل کنید. با توجه به اینکه صاحبان مدارک گمشده همواره به سامانه مذکور برای مطلع شدن از گمشده ها مراجعه میکنند میتوانند اطلاعات مدرک پیدا شده خود را در انجا ببینند.

سامانه ایمن باکس جزو سامانه های مفید اجتماعی است که اطلاع رسانی اشیاء و مدارک گمشده و پیدا شده در آن بصورت رایگان در دسترس عموم قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو

پذیرش آگهی

چاپ انواع آگهی روزنامه های کثیرالانتشار

پاسخگویی 24 ساعته

پذیرش تلفنی 66973817-021